loading...

Sposoby zabezpieczenia powierzchni magnesów neodymowych - opis najczęściej stosowanych

Neodym to podstawowy składnik najmocniejszych magnesów, jakie są obecnie produkowane. Metal ten, pomimo niesamowitych właściwości, reaguje stosunkowo szybko z tlenem zawartym w powietrzu, co może spowodować powstanie uszkodzeń magnesu.

Z tego też powodu powierzchnię magnesu pokrywa się ochroną powłoką, zadaniem której będzie wyeliminowanie oddziaływania znajdującego się w powietrzu tlenu. Wykorzystywane obecnie powłoki są niezwykle cienkie, ich całkowita grubość to jedynie dziesięć do piętnastu mikrometrów.

Nie będą dzięki temu wpływać na parametry związane z przyciąganie, a przy tym doskonale spełniają swoje zadanie.

Aktualnie najbardziej ekonomicznym i często używanym materiałem na powłoki zabezpieczające jest połączenie niklu oraz miedzi, charakteryzujące się też wysoką trwałością. Bardzo dobre parametry również mają powłoki cynkowe - z kolei te są wyjątkowo trwałe i nieścieralne. Z takich też powodów magnesy z tego typu powłokami wykorzystuje się często jako zabawki dla dzieci i do różnych zastosowań technicznych.

W takich zastosowaniach się nie sprawdzają kolejne typy powłok, to znaczy miedziana, epoksydowa czy złota Są one dość delikatne, a więc ich przeznaczenie jest głównie dekoracyjne.

Ochronne powłoki nakłada się na powierzchnię magnesów kilkoma różnymi metodami, co może wpływać na ich ostateczne parametry. Dobrze wykonana powłoka będzie zabezpieczała magnetyczny materiał na długi okres czasu, lecz niedociągnięcia przy nakładaniu będą powodować łuszczenia czy odpryśnięcia.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://turbomag.pl już nie obsługuje Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube