loading...

Zapotrzebowanie na magnesy w naszym powszednim życiu.

W ciągu dnia mnóstwo razy spotykasz się z magnesami przeważnie nie domyślając się nawet ich istnienia. Mają one ważną rolę w dużej rodzinie narzędzi, od zwykłych układanek dla dzieci, słuchawek i głośników czy kart kredytowych po specjalistyczne maszyny choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów mieści się w granicach od ledwo widocznych kropek po fabryczne bestie wielkości szafy. Te ogromne są wyraźnie dostrzegalne, te małe niejednokrotnie ukryte są w obudowach przeróżnych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, wykonując oczywistą pracę w ciszy i będąc przy tym zupełnie niewidocznymi.

Elektronika i komputery.

W komputerach używa się magnesów do gromadzenia danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy transformują położenie tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które następnie przedstawiają binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i dekoduje je na dane rozpoznawalne dla przeciętnego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w laptopach, telewizorach i radiach również stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna i kolejne dziedziny.

Magnesy oferują bogaty wachlarz zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu. W generatorach elektrycznych wymieniają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne wykorzystują magnesy do zmiany energii elektrycznej odwrotnie w energię mechaniczną. Podczas odzysku elektromagnesy w żurawiach łapią , a także przesuwają ciężkie elementy metalu, a poszczególne ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oczyszczania potrzebnych rud metali od rozdrobnionej skały. W przemyśle spożywczym omawiane magnetyczne separatory likwidują niewielkie elementy metalu ze zbóż , a także pozostałych drobnoziarnistych albo płynnych towarów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wychwytywania kawałeczków metalu, które czasami krowy potrafią spożyć w czasie wypasu. Krowa zjada magnes wraz z jedzeniem. To bynajmniej nie jest dowcip. Magnes przesuwając się przez układ trawienny zwierzęcia łapie okruszyny metalu.

Magnesy w służbie zdrowia.

Magnesy trafiają się w pewnych często stosowanych urządzeniach leczniczych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one silne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do stworzenia wyraźnego, szczegółowego rysunku kości, narządów i pozostałych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest wyjątkowo silny - tysiące razy mocniejszy niż typowe magnesy kuchenne. Innym zastosowaniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Specjalista wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obszar nowotworu , a potem używa silnego magnesu do wytwarzania energii cieplnej w przestrzeni zakażonej. Energia cieplna niszczy komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych narządów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Zapewne może być to dla Was nie widoczne, ale w zwykłym domu odnajdziecie mnóstwo magnesów. Na lodówkach magnesy podtrzymują papiery, otwieracze do butelek tudzież dziwne drobne pamiątki zawieszane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy obraca igłę magnetyczną, aby określić drogę na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej przechowuje dane w identyczny sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, roboty kuchenne i pralki mają silniki elektryczne, które pracują dzięki użyciu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, dzwonkach do drzwi również w dziecięcych zabawkach. Nasz byt dookoła nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://turbomag.pl już nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube