loading...

Neodymowy magnes - cóż to takiego?

Skonstruowane pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym typem magnesu stałego. Ich moc, mały wymiar oraz niewysoki koszt zainicjowały wielki postęp w technice audio, w architekturze napędów elektrycznych plus wielu innych zakresach.

Magnesy neodymowe wyprodukowane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Przynależą do magnesów metalowych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im generować mocne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz magnetyczne pola są tak silne, że wystarczy budować wyjątkowo niewielkie magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w finalnym rachunku tańsze.

Analogicznie jak w charakterystyce innych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są kruche, więc daje się im specyficzną warstwę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy bardziej elastycznego budulca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe powstają w rozmaitych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które potrzebują szczególnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te posiadają magnesy, które funkcjonują z mocą około 3 Tesli.

Jakiekolwiek materiały ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w wyniku nagrzewania; temperaturę, w której niszczą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają swoją wytrzymałość w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C a uzależnione jest to od typu magnesu. Choć najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest przecież mniejsza niż w wypadku wielu innych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa miała właściwą moc, aby dźwięk brzmiał idealnie, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Wprawdzie słuchawki douszne występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o idealnej klasie. Miniaturowy rozmiar plus dobra wyrazistość oddawanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są używane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze gatunki magnesów neodymowych generują pewne niebezpieczeństwa, o jakich należałoby mówić. Dwa magnesy potrafią przysunąć się nawzajem z odpowiednią siłą, by się rozłupać bądź nawet połamać palce, jeżeli ręka znajdzie się na drodze ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ból , a przede wszystkim mocne zranienia. Intensywne pola magnetyczne mogą upośledzać działanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest jednocześnie odpowiednio silne, aby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Neodymowe magnesy o okazałych wymiarach nie mogą być wysyłane drogą lotniczą gdyż mogą zakłócać aktywność nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://turbomag.pl już nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube