loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, ale dopiero teraz faktycznie uznawane w rozgrywce o naszą perspektywę.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym doskonałym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną architekturę, jednak także na zdrowy charakter wytwarzanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i dodatkowo obrót magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, iż generator elektryczny wyzyskujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś tylko go "porusza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "produkuje" wody w rurach.

Prostota konstrukcji powoduje, że umiesz osobiście wykonać generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, które zdobędziesz w sklepie albo posiadasz w własnym rodzinnym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to łatwy eksperyment, który jest kluczem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to tuleja z surowca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, średnicą pasujący do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być owalny byleby nie był zbyt mały). Niewielka ilość otulonego przewodu miedzianego (porcja zależy od wielkości tulei). Tekturka, taśma izolacyjna i mała żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa otoki tak by dało się je zamocować na rurce. Pierścienie należy zamontować orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując jednocześnie około 10 mm na obu końcach tulei. Taką konstrukcję owinąć taśma izolacyjną między kawałkami tektury plus na zewnętrznych krawędziach tulei. Później przewód miedziany nawinąć wokół rurki między elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zostawiając parę centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, wiszących luźno, by była możliwość następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Mocując nasze źródło światła końcówki przewodów wystarczy najprościej owinąć dookoła siebie i również zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak aby żarówka tworzyła jednolitą całość z poprzednio wykończonym elementem na którym zawinęliśmy izolowany drut. W zbiorniku lokujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes w środku pojemnika poruszał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w opisanym eksperymencie generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. Nie inaczej się zdarza gdy włączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie napędzają rower, natomiast koło roweru obraca dynamem, dynamo w efekcie produkuje niezbędny strumień energii elektrycznej konieczny do włączenia oświetlenia. Na niniejszej podstawie funkcjonują też lampy z dynamem, które zazwyczaj poruszamy przy użyciu korbki ładując taką metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wiatru, wody czy morskich fal.

Jasne, że urządzenia produkujące w ów sposób ogromne porcje mocy elektrycznej są znacznie bardziej złożone, lecz co do podstawy pracują identycznie jak nasz własny mini generator magnetyczny skonstruowany w domowych realiach.

Zachęcamy wypróbować aby osobiście ocenić , a także zademonstrować innym jak nietrudno jest zabiegać o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasz serwis https://turbomag.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube