loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, ale dopiero dzisiaj rzeczywiście cenione w walce o naszą przyszłość.

Wiele elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na praktyczną budowę, ale także na naturalny rodzaj wytwarzanej energii. Spięta energia pola magnetycznego plus obrót magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego powoduje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Wypada zapamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "tworzy" nieustannie obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś wyłącznie go "przesuwa". Wolno to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, natomiast nie "wytwarza" wody w rurach.

Prostota konstrukcji powoduje, iż umiesz osobiście wykonać generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z surowców, jakie dostaniesz w hipermarkecie albo masz w swoim rodzinnym warsztaciku. Wykonanie takiego generatora to przyjemny eksperyment, który jest środkiem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Potrzebne materiały to rurka z surowca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, miarą odpowiadający średnicy przygotowanej rurki (nie musi być owalny nie może jednak być zbyt drobny). Kilka metrów otulonego drutu miedzianego (ilość zależy od średnicy rurki). Faktycznie kawałek twardej tektury, izolacyjna taśma oraz niewielkiej mocy żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa otoki tak by można je było przyczepić na tulei. Pierścienie należy przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu stronach tulei. Taką konstrukcję otulić taśma izolacyjną między otokami z kartonu oraz na zewnętrznych stronach rurki. Potem przewód miedziany nawinąć dookoła tulei pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, żeby była możliwość następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Przyczepiając żarówkę odnóżki kabli można najprościej zawinąć wokoło siebie i zaizolować taśmą izolacyjną w taki sposób żeby żarówka tworzyła nierozerwalną całość z już wykończonym pojemnikiem na którym zawinęliśmy izolowany drut. W pojemniku deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki pojemnika co sprawia, że generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes wewnątrz rurki poruszał się z jednego krańca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w opisanym teście generator wprowadzamy w ruch siłą naszych mięśni. Nie inaczej się zdarza jeżeli włączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie napędzają rower, a koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas generuje niezbędny prąd potrzebny do uruchomienia oświetlenia. Na owej zasadzie działają też lampy z dynamem, które zazwyczaj napędzamy przy zastosowaniu korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich sprawnie można wymienić na siłę wody, wiatru bądź morskich fal.

Oczywiście technologie wytwarzające , wykorzystując tą drogę, ogromne porcje mocy elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, jednak co do zasady pracują identycznie niczym nasz mini generator magnetyczny stworzony w domowych warunkach.

Zachęcamy wypróbować by naocznie zweryfikować i w ten sposób pokazać innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://turbomag.pl nie wspiera już Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube