loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, jednak dopiero dzisiaj rzeczywiście uznawane w grze o własną Planetę.

Niemało elektrowni wyzyskuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną budowę, jak też na ekologiczny profil otrzymywanej energii. Spięta energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Należy pamiętać, iż generator elektryczny użytkujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś wyłącznie go "przesuwa". Wolno to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "wytwarza" wody w rurach.

Prostota konstrukcji sprawia, iż umiesz samodzielnie wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z produktów, które kupisz w sklepie ewentualnie masz w osobistym rodzinnym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to przyjemny test, który jest sposobem na pokazanie zdolności generatorów magnetycznych. Potrzebne materiały to tuleja z materiału, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Konieczny jest magnes, wielkością pasujący do średnicy stworzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem byleby nie był zbyt mały). Niewielka ilość izolowanego przewodu miedzianego (porcja zależna jest od wielkości tulei). Faktycznie skrawek sztywnej tektury, izolacyjna taśma oraz niewielka żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa pierścienie tak żeby dało się je zamocować na tulei. Otoki trzeba zamontować orientacyjnie 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu końcach rurki. Taką konstrukcję otulić taśma izolacyjną pomiędzy otokami z kartonu i na zewnętrznych stronach rurki. Później drut miedziany owinąć wokół rurki pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, wiszących luźno, żeby dało się później podłączyć do nich nasz źródło światła. Mocując żarówkę odnóżki przewodów wystarczy po prostu owinąć dookoła siebie i dodatkowo zaizolować taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka tworzyła spójną całość z już wykończonym pojemnikiem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Następnie zatykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest gotowy. Jedyne co potrzeba to całość wprawić w ruch, tak by magnes w środku tulei przesuwał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w opisanym ćwiczeniu generator uruchamiamy siłą swoich mięśni. Nie inaczej dzieję się jeżeli uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie napędzają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo wówczas wytwarza potrzebny strumień energii elektrycznej potrzebny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej zasadzie działają także lampy z dynamem, które zwykle uruchamiamy przy zastosowaniu korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można wymienić na siłę wiatru, wody bądź morskich fal.

Oczywiście urządzenia wytwarzające , wykorzystując tą drogę, duże porcje mocy elektrycznej są o wiele bardziej złożone, jednak co do zasady działają identycznie jak nasz mały generator magnetyczny wyprodukowany w domowych realiach.

Zachęcamy spróbować by samodzielnie ocenić i w ten sposób zademonstrować innym jak nietrudno jest zabiegać o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona turbomag.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube