loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W przeciągu dnia sporo razy kontaktujesz się z magnesami niejednokrotnie nie domyślając się nawet ich istnienia. Grają one znaczącą pozycję w różnorodnej rodzinie narzędzi, od zwykłych zabawek, komputerów bądź kart kredytowych po skomplikowane urządzenia na przykład sprzęt do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów mieści się w granicach od zaledwie dostrzegalnych kropek po fabryczne bestie ważące tony. Te ogromne są zdecydowanie dostrzegalne, te niewielkie często pochowane są w obudowach rozmaitych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, czyniąc indywidualną misję w ciszy i będąc przy tym absolutnie niedostrzegalnymi.

Elektronika i magnesy.

W komputerach korzysta się z magnesów do zapisywania danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy zmieniają położenie tworzywa magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które następnie prezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje profil z każdego segmentu materiału magnetycznego i zamienia je na dane rozpoznawalne dla każdego użytkownika. W niewielkich głośnikach , które spotykasz w laptopach, telewizorach i radiach również stosuje się magnesy. Posadowiona w głośniku skręcona z miedzianego izolowanego drutu cewka i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Nie tylko energia elektryczna.

Magnesy oferują szeroki repertuar wykorzystań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zmiany elektrycznej energii z powrotem w energię mechaniczną. Podczas odzysku elektromagnesy w żurawiach chwytają i przenoszą ciężkie elementy metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oddzielania przydatnych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory usuwają niewielkie elementy metalu z nasion , a także różnych ziarnistych albo płynnych produktów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło wykorzystują magnesy do wychwytywania fragmentów metalu, które czasami krowy potrafią spożyć na pastwisku. Krowa połyka magnes razem z jedzeniem. To bynajmniej nie jest kawał. Magnes poruszając się przez układ trawienny zwierzęcia łapie drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy znajdują się w poszczególnych często eksploatowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one mocne pole magnetyczne do wywoływania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do sporządzenia silnego, szczegółowego widoku kości, narządów , a także innych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest niezwykle skuteczny - tysiące razy mocniejszy niż typowe magnesy kuchenne. Swoistym wykorzystaniem medycznym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie roztwór w rejon nowotworu i używa silnego magnesu do generowania energii termicznej w okolicy zarażonej. Ciepło zabija komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych narządów.

Każdy dzień z magnesem.

Chociaż może być to dla Was nie widoczne, ale w waszym mieszkaniu znajduje się mnóstwo magnesów. Na lodówkach magnesy trzymają papiery, otwieracze do butelek i osobiste niewielkie przedmioty przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy wykorzystuje igłę magnetyczną, by określić drogę na północ. Czarny pasek magnetyczny z odwrotnej strony karty kredytowej gromadzi dane w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, roboty kuchenne , a także pralki wykorzystują napędy elektryczne, które funkcjonują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do wrót również w modelach samochodów. Nasz byt wokół nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza firmowa strona https://turbomag.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube