loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W ciągu dnia sporo razy kontaktujesz się z magnesami często nie zdając sobie z tego sprawy. Mają one ważną funkcję w dużej rodzinie akcesoriów, od zwykłych maskotek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po skomplikowane urządzenia choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Format magnesów waha się od ledwie zauważalnych plamek po industrialne bestie o wadze kilku ton. Rzeczone ogromne są wyraźnie widoczne, te malutkie niejednokrotnie ukryte są wewnątrz rozmaitych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, czyniąc oczywistą misję w ciszy i pozostając przy tym całkowicie niewidocznymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach używa się magnesów do przechowywania informacji na przykład na kartach pamięci. Magnesy zmieniają położenie materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd reprezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i przetwarza je na dane zrozumiałe dla każdego użytkownika. W niewielkich głośnikach , które znajdziesz w laptopach, telewizorach i radiach tak samo korzysta się z magnesów. Zainstalowana w głośniku druciana cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna i następne branże.

Magnesy dają nam bogaty wachlarz wdrożeń w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do przemiany energii elektrycznej odwrotnie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w dźwigach łapią i przesuwają duże kawałki metalu, a poszczególne ważą tysiące kilogramów. Kopalnie korzystają z magnetycznych separatorów do oczyszczania potrzebnych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory wykluczają niewielkie kawałki metalu z ziaren oraz innych drobnoziarnistych lub płynnych artykułów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło korzystają z magnesów do wybierania kawałków metalu, które krowy mogą zjeść w karmie. Krowa zjada magnes wraz z karmą. To na pewno nie jest żart. Magnes przemieszczając się przez organizm zwierzęcia wychwytuje cząsteczki metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy trafiają się w pewnych codziennie używanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one znaczne pole magnetyczne do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do powstania wyraźnego, szczegółowego widoku kości, narządów i innych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest bardzo silny - tysiące razy mocniejszy niż popularne magnesy hobbistyczne. Szczególnym wykorzystaniem medycznym magnesów jest usuwanie nowotworów. Lekarz wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w rejon nowotworu i korzysta z silnego magnesu do generowania energii cieplnej w przestrzeni zainfekowanej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych organów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Chociaż najprawdopodobniej jest to dla Was nie zauważalne, ale w waszym mieszkaniu odnajdziecie mnóstwo magnesów. Magnesy na lodówce podtrzymują papiery, otwieracze do butelek oraz dziwne drobne obiekty wieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy obraca igłę magnetyczną, aby pokazać trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej gromadzi dane w taki sam, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak dysk twardy komputera. Odkurzacze, roboty kuchenne , a także pralki posiadają napędy elektryczne, które funkcjonują dzięki użyciu magnesu. Magnesy działają w telefonach, alarmach do drzwi i w dziecięcych zabawkach. Nasz byt dookoła nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://turbomag.pl już nie wspiera IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube