Metody zabezpieczania powierzchni neodymowych magnesów - opis najczęściej wykorzystywanych.

Neodym to jeden z najważniejszych składników najsilniejszych magnesów, jakie są dziś wytwarzane. Metal ten, pomimo niespotykanych właściwości i parametrów, dość szybko i gwałtownie reaguje z tlenem, co będzie powodować powstanie uszkodzeń magnetycznego materiału.
Dlatego też zewnętrzną powierzchnię elementu z magnesu trzeba pokryć zabezpieczającą powłoką, zadaniem której będzie wyeliminowanie działania tlenu zawartego w powietrzu. Powłoki obecnie używane są niezwykle cienkie, ich całkowita grubość to jedynie dziesięć do piętnastu mikrometrów.
Spełniają one dzięki temu rolę ochronną, a dodatkowo w żaden sposób nie będą wpływać na siłę przyciągania.
Bardzo popularnym materiałem którego się używa do ochronnych powłok jest połączenie niklu i miedzi, tego typu rozwiązanie będzie również bardzo korzystne z powodów ekonomicznych. Świetnymi parametrami dysponują też cynkowe powłoki - z kolei te są wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia. Dzięki temu je można używać w technicznych zastosowaniach, oraz w formie zabawek.
Inne z często wykorzystywanych powłok, to znaczy złota, epoksydowa i miedziana raczej nie będą się sprawdzały w tego typu zastosowaniach Spełniają one przede wszystkim rolę dekoracyjną, ponieważ są stosunkowo delikatne i łatwo je można uszkodzić.
Aktualnie można wykorzystać różne metody, służące do nanoszenia na powierzchnię magnesów powłoki ochronnej. Jeżeli powłoka ochronna będzie prawidłowo wykonana, to na długi okres czasu będzie zabezpieczała materiał magnetyczny. Ale wszelakie niedokładności mogą stać się przyczyną powstawania różnych uszkodzeń.