Jak zabezpieczać powierzchnię magnesów z neodymu?.

Neodym to podstawowy składnik najsilniejszych magnesów, jakie są dziś wytwarzane. Właściwości neodymu są niezwykłe, ale z uwagi na dużą reakcyjność ten meta utlenia się bardzo szybko, a co za tym idzie może się zniszczyć.
W związku z tym, że tlenu jest wszędzie pod dostatkiem, to w celu zabezpieczenia powierzchni magnesu przed niekorzystnym działaniem wykorzystuje się najróżniejsze powłoki ochronne. Używane obecnie powłoki są niezwykle cienkie, ich grubość to zaledwie dwanaście-piętnaście mikrometrów.
Dzięki temu nie mają wpływu na parametry, a jednocześnie doskonale spełniają zadania, które są przed nimi postawione.
Bardzo popularnym materiałem który się wykorzystuje do ochronnych powłok jest nikiel i miedź, rozwiązanie tego typy także jest bardzo korzystne pod względem ekonomicznym. Świetne parametry mają także powłoki oparte o cynk - te z kolei są trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można je przez to stosować w różnych technicznych zastosowaniach, oraz jako zabawki.
Pozostałe z często wykorzystywanych powłok, to znaczy złota, epoksydowa i miedziana niestety nie będą się sprawdzały w tego typu zastosowaniach Przede wszystkim spełniają one rolę dekoracyjną, ponieważ są dość delikatne i łatwo je można uszkodzić.
Powłoki zabezpieczające na powierzchnię magnesów nakłada się różnymi sposobami, co może wpływać na ich ostateczne parametry. Neodymowy magnes z prawidłowo wykonaną powłoką można bezpiecznie użytkować przez długi okres czasu, jednak niewłaściwe jej nałożenie może być przyczyną powstawania odprysków i złuszczeń.