Czy magnes neodymowy odstrasza rekiny?
Nie jeden naukowiec cały czas szuka sposobów na ich odstraszanie, by zapewnić ochronę zarówno kąpiącym się przed atakami, jak też samym zwierzętom przed zaplątaniem w sieci.
Jednym z ciekawszych pomysłów, jaki pojawił się w ostatnim czasie, jest użycie silnych magnesów neodymowych. Metoda ta niesie ze sobą spory potencjał, co bardzo dobrze widać po wynikach pierwszych eksperymentów.
Jak się okazuje, niektóre gatunki rekinów po zbliżeniu się do magnesu zaczynają gwałtownie płynąć w przeciwnym kierunku. Bez wątpienia wpływ na to ma pole magnetyczne, które zwierzęta nie tylko potrafią wyczuć, ale też im ono mocno przeszkadza.
Rekiny mają w swoim ciele tak zwane ampułki Lorenziniego, czyli receptory umożliwiające wykrywanie słabych impulsów elektrycznych. U niektórych gatunków działanie magnesów jest tak silne, że ryby mogą nawet wpaść w stan odrętwienia.
W naszych jeziorach i rzekach wprawdzie nie ma rekinów, ale magnes i tam może się przydać - na przykład jeden z modeli do podwodnych poszukiwań, z szerokiej oferty sklepu Dhit.pl.